no-img
دنیای طرح

تحلیل مسجد جامع ارومیه - دنیای طرح


دنیای طرح
مطالب ویژه
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

PPT
تحلیل مسجد جامع ارومیه
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
ppt
اسفند 11, 1400
4/11 مگابایت
31 اسلاید
۱۰,۰۰۰ تومان

تحلیل مسجد جامع ارومیه


تحلیل مسجد جامع ارومیه

تحلیل مسجد جامع ارومیه

مسجد جامع ارومیه

مسجد جامع ارومیه یکی از تاریخی‌ترین مساجد این شهر به شمار می‌رود. که به سبب معماری بی‌نظیر خود، از اهمیت و شهرت بسیاری برخوردار است.

موقعیت مسجد جامع ارومیه

ارومیه شهری باسابقه تاریخی غنی در شمال غربی ایران است. این شهر به لحاظ تاریخی، اتفاقات و حوادث بسیاری را در دوره‌های مختلف شاهد بوده است. و دارای بناهای تاریخی متعددی نیز هست که من جمله اهم آنها می‌توان از کلیسای مریم مقدس، حمام آخوند ارومیه، حمام اتحادیه، کلیسای سپورغان، کلیسای مارگیورکیس، کنیسه کلیمیان ارومیه، کلیسای گوی تپه و بسیاری دیگر از بناهای از ابنیه تاریخی ارزشمند نام برد.

تحلیل مسجد جامع ارومیه

تاریخچه مسجد جامع ارومیه

این مسجد تاریخی در واقع یادگار قرن هفتم هجری، دوران سلجوقی و ایلخانی است. شواهدباستانی نشان می دهد که تاسیس قسمت هایی از بنا همچون محراب، شبستان، حجره ها  وچهل ستون قدیمی آن در در ادوار مختلف تاریخی صورت گرفته است.

معماری تاریخچه مسجد جامع ارومیه

مسجد جامع ارومیه یا همان مسجد رضائیه معماری قابل توجهی دارد. این مسجد دارای صحنی وسیع و مستطیل شکل است که به همراه دو ورودی، پایین‌تر از سطح معبر قرار گرفته است. طبق اسناد و شواهد تاریخی، صحن مسجد در گذشته بسیار زیبا بوده و دارای درختان بسیارو همچنین حوضی در وسط حیاط بوده است. که اکنون به دلیل قطع درختان و کف سازی آسفالت، هیچ اثری ازاین پیرایه باقی نمانده است.

فضاها و مصالح بنا

مهمترین و قدیمی ترین فضای مسجد، شبستان گنبد دار آن  با پلان مربع شکل  می باشد. که قدمت آن  به زمان سلجوقی ها تخمین زده شده است. زیبایی شبستان گنبددار به سبب وجود محراب گچ‌بری شده عهد ایلخانی و همچنین گنبد عظیمش چندین برابر شده است.

ساخت بنا

در ساخت بنای مسجد از مصالح با دوام استفاده شده است. که نشان دهنده ویژگی برجسته معماری دوره سلجوقی است. از جمله تزئینات داخلی شبستان طاق نما ها وکتیبه ها به خصوص کتیبه های مزین به نقوش گل وبته و خطوط کوفی هستند.

ادامه مطلب در پاورپوینت…

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل مسجد جامع ارومیه:

  • تحلیل
  • تصاویر
  • ساخت
  • طرح و سازه
  • معمار
  • معماری
  • تزیینات و…

پاورپوینت تحلیل مسجد جامع ارومیه، به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دنیای طرح و در قالب ۳۱ اسلاید پاورپوینت تهیه شده است. و هم اکنون در اختیار شما کاربران عزیز قرار دارد. شما با دانلود فوری این پاورپوینت. یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه مسجد جامع ارومیه را در دست خواهید داشت. که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد. لطفا با دوستان خود به اشتراک بگذارید.موضوعات :
معماری ایران

درباره نویسنده

admin 512 نوشته در دنیای طرح دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *