no-img
دنیای طرح

آرامگاه ارسلان جاذب - دنیای طرح - پاورپوینت آرامگاه ارسلان جاذب - تحلیل آرامگاه ارسلان جاذب


دنیای طرح
مطالب ویژه
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

PPT
آرامگاه ارسلان جاذب
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
ppt
شهریور 23, 1400
2/18 مگابایت
13 اسلاید

آرامگاه ارسلان جاذب


آرامگاه ارسلان جاذب

آرامگاه

ارسلان جاذب از جاذبه های تاریخی شهر مشهد است. این بنا آرامگاه ارسلان جاذب از سرداران سلطان مسعود غزنوی است. این آرامگاه در جنوب مشهد و در نزدیکی راه تربت جام و نیشابور واقع شده و به ایاز معروف است.

آرامگاه ارسلان جاذب

مصالح

این آرامگاه آجری و دارای نقش های با آجر و رنگ روشن و کتیبه ای بر گرداگرد سقف داخلی گنبد می باشد. بالای دیوار آن نیز کتیبه ای با خط کوفی و با آجر اجرا شده است.

آرامگاه ارسلان جاذب

گنبد

بنا دارای گنبدی کوتاه بروی گنبد هشت وجهی است این ساقه بر مکعبی با ارتفاع ۱۰متر استوار شده است. نمای بیرونی با سادگی تمام اجرا شده است و مناره آن نیز با ارتفاع ۴۰ متر و قطر حدود ۵٫۵ متر در پایه و ۲٫۵ متر در بالا و صد پله به استواری پابرجاست.

مشخصات بنا

این بنای مربع بر پایه دیوارهای ضخیمی، ۵٫۲متر، استوار شده است و از هر سو یک در دارد. چهار دیوار به هشت ضلعی و سپس به شانزده ضلعی و بالاخره به دایره ختم می شود. همانند بنای فیروز آباد و سروستان.

آرامگاه ارسلان جاذب

موقعیت

این بنا پس از بنای امیر اسماعیل سامانی که در ۲۹۵ هجری وفات یافت قدیمی ترین بنای ایرانی اسلامی در خراسان است. که البته یک بنای، ساسانی بودای، اسلامی به حساب می آید.

تزیینات

گنبد این آرامگاه دو پوسته بوده که تنها گنبد زیری بر جای مانده است. و این بخش از قسمت ویران شده ی آن پیداست. آجر کاری زیر گنبد به گونه زیبایی خفته راستکاری شده است. در نماسازی آجری آن نیز به گونه ای کله راسته، گل انداز زیبایی پدید آورده شده است.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل رایگان آرامگاه ارسلان جاذب:

  • تحلیل بنا
  • تصاویر بنا
  • مصالح
  • موقعیت بنا
  • ساخت بنا

تحلیل رایگان آرامگاه ارسلان جاذب، به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دنیای طرح و در قالب 13 اسلاید پاورپوینت تهیه شده است و هم اکنون در اختیار شما کاربران عزیز قرار دارد. شما با دانلود فوری این پاورپوینت، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه آرامگاه ارسلان جاذب را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد. لطفا با دوستان خود به اشتراک بگذارید.موضوعات :
معماری ایران

درباره نویسنده

admin 512 نوشته در دنیای طرح دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *