no-img
دنیای طرح

جاذبه های گردشگری اصفهان - دنیای طرح - جاهای زیبا و دیدنی اصفهان


دنیای طرح
مطالب ویژه
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

جاذبه های گردشگری اصفهان
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
zip
آبان 18, 1399

جاذبه های گردشگری اصفهان


جاذبه های گردشگری اصفهان

جاذبه های گردشگری اصفهان بی‌شک یکی از زیباترین نقاط ایران و حتی جهان است. جاهای دیدنی اصفهان بسیار زیاد و حیرت انگیز هستند و علاوه بر مکان های تاریخی و باستانی مراکز تفریحی و جاذبه های طبیعی زیادی نیز دارد.

گروه معماری دنیای طرح در مورد جاذبه های گردشگری اصفهان مقاله ای تهیه کرده است تا بدانیم در هر شهر از کشورمان ایران کدام یک از مکان ها جنبه گردشگری دارند و می توان از آن ها بازدید کرد و اطلاعات مفیدی در مورد هریک از جاذبه های گردشگری ایران کسب کرد.

جاهای دیدنی اصفهان

در این مقاله می‌خواهیم به معرفی جاهای دیدنی اصفهان بپردازیم تا هنگام سفر به این شهر شگفت‌انگیز، فهرست نسبتا کاملی از جاذبه های گردشگری اصفهان را در اختیار داشته باشید.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۱٫ میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان هم‌چنین معروف با نام تاریخی میدان شاه و پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران با نام رسمی میدان امام، میدان مرکزی شهر اصفهان است که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد.

بناهای تاریخی موجود در چهار طرف میدان نقش جهان شامل عالی‌قاپو، مسجد شاه (مسجد امام)، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه است. علاوه بر این بناها دویست حجره دو طبقه پیرامون میدان واقع شده‌است که عموماً جایگاه عرضهٔ صنایع دستی اصفهان می‌باشند.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۲٫ بازار بزرگ اصفهان

از سردر قیصریه واقع در میدان نقش جهان هم می‌توانید وارد بازار بزرگ اصفهان بشوید. غرق شدن در هزارتوی زیبای این بازار هم خیلی لذت‌بخش است. زیر طاق و گنبدهای بازار، پر است از حجره‌های فرش، ادویه‌فروشی‌ها، مغازه‌های لباس‌فروشی و… . این بازار دیدنی در قرن ۱۱ بنا شده و به مسجد جامع این شهر منتهی می‌شود.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۳٫ بازار قیصریه اصفهان

یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان بازار قیصریه است. بازار قیصریه یکی از معروفترین بازارهای تاریخی ایران است که به بازار شاهى نیز شهرت دارد، این بازار از سردر قیصریه شروع و به بازار چیت‌ساز‌ها و از آنجا به بـازار دارالشفا منتهى می‌شود. بازار قیصریه یکی از مراکز مشهور صنایع دستی است.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۴٫ مسجد جامع اصفهان

اگر اهل بازدید از بناهای مذهبی ایران هستید، «مسجد جامع» می‌تواند یکی از مناسب‌ترین مکان های دیدنی و از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری اصفهان در گروه بناهای مذهبی باشد. این مسجد زیبا و تاریخی که لقب کهن ترین ساختمان اصفهان را نیز به خود اختصاص داده است، بارها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۵٫ مسجد شیخ لطف‌الله

یکی دیگر از بناهای تاریخی که در شهر اصفهان واقع شده است و به عنوان یکی از پربازدیدترین مکان های دیدنی اصفهان شناخته می‌شود، «مسجد شیخ لطف‌الله» است که در در میدان نقش جهان قرار دارد.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۶٫ مسجد امام اصفهان

اصفهان شهر بناهای ملی و مذهبی است و مسجد شاه که به نام‌های مسجد جامع، مسجد سلطانی و مسجد امام نیز شهرت دارد، یکی از مساجد میدان نقش جهان است که در طی دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به‌شمارمی‌رود. این بنا شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی‌کاری در قرن ۱۱ هجری است که به دستور شاه عباس اول، توسط استاد علی اکبر اصفهانی احداث گردیده است.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۷٫ چهل‌ستون

چهل‌ستون یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان است. کاخ چهل‌ ستون در غرب میدان نقش جهان قرار دارد. این مکان دیدنی که از کاخ‌های سلطنتی دوره‌ی صفوی است در سال‌های دهه ۱۶۰۰ میلادی تأسیس شده. شاه‌عباس دوم، آن را تکمیل کرده و به‌عنوان مکانی برای پذیرایی از مهمانان ویژه‌ی خود از آن بهره می‌برده است.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۸٫ سی‌وسه‌ پل

سی‌وسه پل را می‌توان از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان در شب معرفی کرد که چشم هر بیننده و گردشگری را به خود خیره می‌سازد. این اثر تاریخی، یکی از شناخته‌شده‌ترین جاذبه های گردشگری اصفهان است که قدمت آن به پادشاهی شاه عباس صفوی بازمی‌گردد.

جالب است بدانید که این مکان دیدنی را «پل الله‌وردی خان» نیز می‌نامند که سازندگان آن را در اوایل قرن ۱۱ هجری قمری روی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اصفهان، یعنی «رودخانه زاینده‌رود» احداث کرده‌اند.

سی‌وسه پل، ۳۳ طاق دارد که می‌توانید زیر آنها بنشینید و در صورت پرآب بودن، پاها را در زاینده‌رود فرو کنید.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۹٫ پل خواجو

پل خواجو از جاذبه های گردشگری و یکی از دوست‌داشتنی‌ترین جاهای دیدنی اصفهان در شب است که نورپردازی قابل تحسینی که در آن انجام شده است، بر زیبایی و جذابیت این مکان دیدنی، افزوده است.

پل خواجو  یکی از بی‌نظیرترین معماری‌های زمان شاه عباس دوم است که روی زاینده رود ساخته شده است، اسم دیگر پل خواجو، بابا رکن الدین است.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۱۰٫ عمارت عالی‌قاپو

از دیگر جاهای دیدنی اصفهان، بنایی است تاریخی و متعلق به دوران حکومت صفویان که به نام «عمارت عالی‌قاپو» نامگذاری شده است. البته این جاذبه گردشگری اصفهان در دوران گذشته به نام‌های دیگری مانند «دولت‌خانه مبارکه نقش‌ جهان» و «قصر دولت‌خانه» شهرت داشت.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۱۱٫ منارجنبان

«منارجنبان» شاهکار دیگر معماری ایرانی در شهر اصفهان است که امروزه از آن به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان و از شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی این شهر، یاد می‌شود.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۱۲٫ مدرسه چهار باغ

مدرسه چهار باغ یکی حیرت‌انگیزترین جاهای دیدنی اصفهان است. مدرسه چهار باغ که به مدرسه مادر شاه و مدرسه سلطان حسین نیز مشهور است آخرین بنایی است که در عصر حکومت صفوی ساخته شد.

این بنا با تمام ویژگی‌های چشم‌گیرش زیبایی تمام و کمالی دارد. از گره چینی‌ها و کاشی‌کاری‌ها تا تمام طرح و نقشی که در تزئینات بیرونی و داخلی ساختمان و حجره‌های آن انجام شده است تا تصویری ماندگار بسازد.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۱۳٫ عمارت هشت بهشت

«عمارت هشت بهشت» یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان است که در بعضی از فصل‌های سال، به دلیل موقعیت مکانی، زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد. فضای سبز اطراف عمارت و حوض هشت‌ضلعی زیبا در وسط سرسرا، چشم‌اندازی زیبا و رویایی نه فقط در بهار و تابستان، بلکه در پاییز و زمستان را به گردشگران هدیه می‌دهد.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۱۴٫ آتشگاه

از دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان، «آتشگاه» یا «کوه آتشگاه» است که قدمت آن به دوران ایران باستان باز می‌گردد. این اثر باستانی در فاصله ۸ کیلومتری از مرکز شهر اصفهان قرار دارد و در فاصله کمی از «زاینده‌رود» روی کوهی قرار گرفته است.

آتشگاه که یکی از قدیمی ترین جاهای دیدنی اصفهان است، در زمان پهلوی بازسازی و مرمت شد و همچنان میزبان حضور گردشگران و مسافران است.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۱۵٫ آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان از دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان است که ارزش دیدن دارد. در این آکواریوم مدرن ۵۰۰۰ موجود زنده نگهداری می‌شوند که بیش از ۳۵۰ گونه از ماهی‌های پنج قاره جهان هم جزو آن‌ها هستند.

همچنین در این آکواریوم شیرهای دریایی و ۶ نوع کوسه زندگی می‌کند که می‌توانید آن‌ها را از نزدیک ببینید.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۱۶٫ باغ پرندگان

یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان که از مراکز تفریحی نیز هست باغ پرندگان است. باغ پرندگان اصفهان زیستگاه حدود ۴ هزار قطعه پرنده در گونه‌های مختلف است که سقفی از تور به مساحت ۴۰ هزار متر مربع روی آن قرار دارد. این سقف روی ستون‌هایی که ارتفاع آن‌ها از ۲۲ متر تا ۲۵ متر برآورد شده، ساخته شده است.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۱۷٫ باغ خزندگان

باغ خزندگان در پارک ناژوان افتتاح شد تا شهروندان با انواع خزندگان و گونه های مختلف آن آشنا شوند و این جانداران را از نزدیک ببینند. همچنین این مجموعه فرصتی را فراهم می آورد که مار، به جای موجودی ترسناک و حتا چندش آور، به عنوان یکی از با ارزش ترین موجودات در چرخه طبیعت شناخته شود و همگان فواید آن از جمله کنترل آفات کشاورزی و باغبانی، استفاده از سم آن جهت داروسازی  و … را بشناسند.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۱۸٫ باغ گل‌ها

باغ گل‌های اصفهان یکی از جاذبه های متفاوتی است که در کنار بازدید از جاذبه های تاریخی این شهر تجربه جدیدی برای‌تان رقم می‌زند. این باغ با گل‌های زیبا و رنگارنگش حال‌تان را حسابی جا می‌آورد و دقایقی خوش را برای تان می‌آفریند. کافیست پس از ورود به این شهر آدرس باغ گل‌ها را از این و آن بپرسید تا شما را به رنگین‌ترین جاذبه نصف جهان راهنمایی کنند.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۱۹٫ موزه هنرهای تزئینی

از دیگر جاهای دیدنی اصفهان در پاییز و زمستان، مکانی است فرهنگی، تاریخی و هنری که به نام «موزه هنرهای تزئینی» نامگذاری شده است. این جاذبه گردشگری اصفهان را به دلیل فضای سرپوشیده‌ای که دارد، می‌توان گزینه‌ای مناسب در فصل سرما درنظر گرفت و از این رو یکی از جاهای دیدنی اصفهان در پاییز و از مکان های دیدنی این شهر در زمستان محسوب می‌شود.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۲۰٫ کلیسای وانک

کلیسای وانک در مرکز محله‌ی جلفاست. نقاشی‌های دیواری این کلیسا، داستان‌های انجیل را روایت می‌کند. شاید نمای بیرونی آن چندان جلب توجه نمی‌کند، اما درون آن واقعا خیره‌کننده و متفاوت است. تصاویر و طرح‌های این کلیسا، آن‌قدر زیباست که باید از همه‌ی آنها عکسی گرفت و در قابی زیبا، آن را ثبت کرد.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۲۱٫ محله جلفا

در کنار رودخانه‌ زاینده‌رود، در سمت میدان نقش جهان، محله‌ی زیبای جلفا قرار دارد. محله‌ی جلفا، محله‌ای ارمنی‌نشین است و در سال ۱۶۰۶ میلادی تحت نظارت شاه‌عباس ساخته شده و نشان‌دهنده‌ی تنوع فرهنگ و دین و… در ایران است. کلیساها، کافه‌ها و خانه‌های قدیمی جلفا هم بی‌تردید ازجمله جاهای دیدنی اصفهان هستند.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۲۲٫ کوه صفه

کوه صفه یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان است. کوه صفه در جنوب اصفهان قرار داد و در حقیقت یکی از نمادهای شهر اصفهان است و از بالای آن کل شهر پیدا است.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۲۳٫ زاینده‌رود

زاینده‌رود یا زنده‌رود به معنی رود زندگی‌بخش یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان است. زاینده‌رود بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی به ویژه زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق حدود ۲۰۰ کیلومتر پیش می‌رود و در نهایت به مانداب گاوخونی می‌ریزد.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۲۴٫ کویر ورزنه

ایران، کویر زیبا کم ندارد اما اگر به اصفهان می‌روید با ۲ ساعت رانندگی از مرکز شهر می‌توانید به کویر ورزنه بروید و در شب، شاهد آسمان زیبای آن باشید. در کویر ورزنه، پارکینگی وجود دارد که امکان چادر زدن برای گردشگران را هم فراهم می‌کند. بازدید از دیدنی‌های تاریخی و دریاچه‌ی نمک نیز با رفتن به ورزنه مقدور است.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان

۲۵٫ غذاهای سنتی

چیزی که برای هر گردشگر ایرانی و خارجی واجب است، خوردن غذاهای سنتی اصفهانی مانند بریانی است.

بریانی خوب بیشتر در منازل کدبانوهای اصفهانی طبخ می‌شود، اما رستوران‌های معتبری هم در اصفهان وجود دارند که بریانی اصیل و خوشمزه به مشتریان تحویل می‌دهند. خوردن بریانی که از گوشت گوسفند درست می‌شود به‌همراه نان سنگک، یکی از دوست‌داشتنی‌ترین بخش‌های سفر به اصفهان است.

سایر جاهای دیدنی اصفهان

همان‌طور که دیدید، جاهای دیدنی اصفهان کم نیست. موزه‌ی موسیقی، عمارت تاریخی انگورستان ملک، مقبره‌ی صائب، پارک جنگلی ناژوان، برج کبوترخانه، پارک صفه، قلعه سارویه، کاروانسرای عباسی، مسجد حکیم و…

 

این مقاله در مورد معرفی جاذبه های گردشگری اصفهان توسط وبسایت تخصصی دنیای طرح ارائه شده است. امیدواریم این مقاله اطلاعات مفیدی را برای شما کاربران عزیز فراهم کرده باشد. لطفا با دوستان خود به اشتراک بگذارید.درباره نویسنده

admin 512 نوشته در دنیای طرح دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *