no-img
دنیای طرح

جاذبه های گردشگری شیراز - دنیای طرح - جاهای دیدنی و زیبای گردشگری شیراز


دنیای طرح
مطالب ویژه
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

جاذبه های گردشگری شیراز
zip
آبان 19, 1399

جاذبه های گردشگری شیراز


جاذبه های گردشگری شیراز

گروه معماری دنیای طرح در موردجاذبه های گردشگری شیرازمقاله ای تهیه کرده است تا بدانیم در هر شهر از کشورمان ایران کدام یک از مکان ها جنبه گردشگری دارند و می توان از آن ها بازدید کرد و اطلاعات مفیدی در مورد هریک از جاذبه های گردشگری ایران کسب کرد.

وقتی به شیراز می‌رسیم نمی‌توانیم مبهوت فضای شاعرانه‌اش نشویم. جاهای دیدنی شیراز مانند قابی خوش‌رنگ در چشم‌هایمان می‌نشینند و این شعر معروف حافظ شیرازی که می‌گوید: «خوشا شیراز و وضع بی‌مثالش» در ذهنمان تکرار می‌شود. شیراز بی‌شک مهم‌ترین شهر تاریخی ایران است و سالهاست که رتبه یک گردشگری ایران را به‌دست آورده است؛ طبیعتی دل‌چسب، آثار باستانی و فرهنگی و مکان‌های زیارتی، همگی از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد شیراز هستند. سخن گفتن از شیراز کار سختی است؛ چون همه آن را خوب می‌شناسند.

پاسارگاد یکی از جاهای دیدنی شیراز

جاذبه های گردشگری شیرازپاسارگاد از جاهای دیدنی شیراز

شهر «پارسه» یا «پاسارگاد» خارج از شهر شیراز است و حدود ۱۳۶ کیلومتر باید در جاده‌ی شیراز-اصفهان برانید تا به آن برسید. اگر با ماشین از مسیر اصفهان می‌آیید کارتان راحت‌تر است، چون در همین مسیر به شهر پارسه می‌رسید. پاسارگاد مجموعه‌ای از چند اثر تاریخی معروف و مشهور باستانی است که برای ایرانی‌ها ارزش فراوانی دارد؛ «مقبره‌ی کوروش»، «آرامگاه کمبوجیه» و مجموعه پادشاهی از جمله‌ی مهم‌ترین آثار به‌جا مانده از حکومت «هخامنشیان» و  مکان های دیدنی شیراز هستند. اگرچه دیدن پاسارگاد می‌تواند زمان‌بر باشد، اما نباید از کنار آن عبور کنید، چون این مجموعه یکی از مهم‌ترین شاهکارهای معماری دوران باستان ایران است.

بنای پاسارگاد

بنای پاسارگاد تلفیقی از معماری‌های ایران، «بین‌النهرین» و «آناتولی»‌ست که با مهارت باهم ترکیب شده‌اند. امروز از پاسارگاد، شهری که «کوروش کبیر» به‌عنوان پایتخت فرمانروایی‌اش انتخاب کرد، چیزی جز مقبره‌‌اش باقی نمانده است. این مقبره که تقریبا سالم است، به همراه «کاروانسرای مظفری»، «مقبره‌ی کمبوجیه»، «کاخ اختصاصی»، «کاخ بار عام» و… از جمله آثار باستانی این منطقه‌ محسوب می‌شوند.

تخت جمشید ، نماد تاریخ ایران

جاذبه های گردشگری شیراز

بعید است کسی را بشناسید که نام «تخت جمشید» را نشنیده باشد؛ بزرگ‌ترین بنای باستانی ایران‌زمین. تخت جمشید است که خود تاریخ ایران را نشان می‌دهد. این بنا در دل «مرودشت»، در ۶۰ کیلومتری شهر شیراز جا خوش کرده است. تخت جمشید فرزند دو دوره‌ تاریخی هخامنشیان و «ساسانیان» است و بخش‌های از آن هم به دوره‌ی «عیلامی‌»ها منسوب شده است. تخت جمشید شیراز ترکیبی از معماری تمام تمدن‌های تحت پوشش هخامنشیان بود تا نمادی باشد از وحدت و یکپارچگی ایران‌زمین.

جاذبه های گردشگری شیراز

تخت جمشید دیدنی های شیراز

این بنای زیبا در شش کیلومتری تخت جمشید، «نقش رستم» قرار دارد که نباید از دستش بدهید و «کعبه‌ی زرتشت» و سنگ نگاره‌های مهم هخامنشی را در دلش جا داده است. پاییز در این مکان جلوه ویژه‌ای دارد. به همین خاطر بازدید از تخت جمشید را در لیست جاهای دیدنی شیراز در پاییز قرار دهید. زمستان، بهار و تابستان نیز می‌توان به آنجا سفر کرد. البته اگر از سرما و گرمای زیاد خوشتان نمی‌آید، زمستان یا تابستان شاید فصل مناسبی برای بازدید برای شما نباشد.

حافظیه آرامگاه لسان الغیب

جایی در شیراز هست که وقتی به آن‌ سفر می‌کنید، نمی‌توانید از آن دل بکنید. آن‌جا آرامگاه شاعر بزرگ ایرانی، حافظ شیرازی، است. اگر مسافر شیرازید، حتما شب‌ به «حافظیه» بروید. حافظیه در شب حال‌و‌هوای دیگری دارد؛ فال حافظ، چایخانه‌ سنتی و فضای آرام باغ، همه از دیدنی‌ها و حافظیه است. نورپردازی زیبای این بنا به ایجاد فضایی فرح‌بخش و آرام کمک می‌کند و شما را به جاهای خوبی می‌برد.

جاذبه های گردشگری شیراز

حافظیه آرامگاه لسان‌الغیب

آرامگاه حافظ در بخش جنوبی «دروازه قرآن» قرار دارد و دسترسی به آن برای گردشگرهایی که از شرق وارد شیراز می‌شوند، راحت است. حافظ، غزل‌سرای بزرگ ایران است و بهتر است اگر راهی آرامگاهش هستید، از همین حالا نیت کنید.  بیش‌تر وقت‌ها پیرمردی در کنار مقبره‌ حافظ نشسته است و خودش برایتان فال می‌گیرد. اما اگر او هم نباشد، همیشه یک نفر هست که دیوان به‌ دست توی حافظیه شیراز پیدایش شود. مطمئن باشید دست خالی بیرون نمی‌روید.

سعدیه آرامگاه سعدی شیرازی

جاذبه های گردشگری شیراز

سعدیه آرامگاه سعدی شیراز  دیدنی های شیراز

«سعدیه» فاصله‌ی زیادی با حافظیه ندارد و در نزدیکی دروازه قرآن قرار گرفته. سعدیه شیراز یکی از مکان های دیدنی شیراز و باغی مصفاست که در مرکزش آرامگاه شاعر معروف ایرانی، سعدی، قرار دارد. بنای آرامگاه در سال ۱۳۳۰ شمسی ساخته شده است و پیش از آن، تنها سنگ قبر کوچکی محل دفن سعدی را نشان می‌داد؛ سعدیه در گذشته خانقاه و محل عبادت سعدی و یارانش بوده است. در این باغ می‌توانید به دور از شلوغی از طبیعت شیراز لذت ببرید. در اطراف مقبره‌ سعدی، آرامگاه‌ شاعر‌ها و عارف‌های ایرانی فراوانی، مثل: «شوریده‌ شیرازی» قرار گرفته‌اند. تلفیق هنر معماری سنتی و مدرن از جمله زیبایی‌های منحصر‌به‌فرد این بناست.

 ارگ کریم‌خانی دژ محافظ شهر

جاذبه های گردشگری شیراز

ارگ کریم‌خانی مهم‌ترین اثر به‌جا مانده از دوره‌ی زندیه

«ارگ کریم‌خانی» یکی از بزرگ‌ترین بناهای تاریخیِ آجریِ و مهم از جاهای دیدنی شیراز است. بنای بیرونی ۱۲ متر ارتفاع دارد و چشم هر ببینده‌ای را خیره می‌کند. اگر به دیدار ارگ کریم‌خانی شیراز می‌روید، حتما به برجش نگاه کنید؛ این برج کج شده! این برج کج شده گردشگرها را یاد «برج پیزا»‌ ایتالیا می‌اندازد. این برج ۳۰ درجه کج شده و دلیل اصلی آن را وجود آب‌های سطحی در پایین پاشنه‌ی برج می‌دانند.

جاذبه های گردشگری شیراز

ارگ کریمخانی مکان های دیدنی شیراز

کارشناس‌های فرهنگی ارگ، اطمینان داده‌اند که برج در همین وضعیت تثبیت است و جای نگرانی نیست، پس با خیال راحت می‌توانید کنار برج بایستید و با آن سلفی بگیرید یا به سبک گردشگرهای اروپایی که از خطای «عمق میدان» استفاده می‌کنند و عکس‌های جالب با برج پیزا می‌گیرند، شما هم عکس‌های به یادماندنی با برج ارگ کریم‌خانی بگیرید.

جاذبه های گردشگری شیراز

ارگ کریمخانی دیدنی های شیراز

عمارت شاپوری شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

عمارت شاپوری بهترین جاهای دیدنی شیراز

عمارت شاپوری یکی از جاهای دیدنی شیراز است که شاید قدمت خیلی زیادی هم نداشته باشد. ساخت این خانه در دوره پهلوی اول، یعنی رضاخان صورت گرفت. اما معماری این بنا به خاطر اینکه توسط استاد بزرگ ایرانی، «ابوالقاسم مهندسی» انجام شده، بسیار دیدنی و منحصر به فرد است. عمارت شاپوری به درخواست «عبدالصاحب شاپوری» در بین سال‌های ۱۳۱۰ تا ۱۳۱۵ ساخته شد و تا سال ۱۳۷۸ به همین خاندان تعلق داشت. خاندان شاپوری نسل در نسل تاجر و ثروتمند بودند و می‌توان انتظارِ داشتن یک خانه کاملا مجلل را از آنها داشت.

آدرس عمارت شاپوری شیراز: برای بازدید از این خانه باید به خیابان کریم‌خان‌زند، خیابان انوری، تقاطع اهلی مراجعه نمایید.

باغ ایلخانی؛ باغ درختان کهن

جاذبه های گردشگری شیراز

باغ ایلخانی شیراز

یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی شیراز باغ تاریخی ایلخانی است که قدمت آن به دوره قاجار باز می‌گردد. این باغ زیبا و دیدنی، یادگار محمدقلی خان ایلخان قشقایی است و در محله سه باغ شیراز قرار گرفته.

اگر به تماشای باغ ایلخانی بروید، در قسمت شرقی آن عمارتی قدیمی و زیبا را در آن را می‌بینید که همچنان بافت تاریخی‌اش را حفظ کرده و در آنجا خودنمایی می‌کند.

ساختمان عمارت دارای ایوانی دو ستونی در وسط است. سالن بزرگ پنج دری، راهروها با گوشواره‌های زیبا، اتاق‌ها و زیر زمین از جمله قسمت‌های مهم این عمارت به به شمار می‌رود.

حوض‌های زیبای باغ، درختان کهنسال و شیشه‌های رنگی پنجره‌ها، از جذابیت‌های این باغ قاجاری است که با رفتن به آنجا می‌توانید آن‌ها را ببینید.

پس هر چه زودتر به شیراز و محله میدان شاه عزم سفر و از این‌ باغ دلفریب دیدن کنید.

اطلاعات بازدید از باغ ایلخانی

آدرس باغ ایلخانی: استان فارس، شیراز، محله میدان شاه (نزدیک بقعه بی بی دختران).

باغ خلیلی؛ تازه تاسیس و زیبا

جاذبه های گردشگری شیراز

باغ خلیلی شیراز

از دیگر جاهای دیدنی شیراز باید به باغ خلیلی اشاره کرد. این باغ شگفت‌انگیز از جمله باغ‌های تازه تاسیس باغ است. اما باید بدانید که انواع فراوانی از درخت‌های کهن در آن وجود دارد که قدمت آن‌ها به پیش از احداث باغ باز می‌گردد.

باغ زیبای خلیلی در قسمت شرقی شهر شیراز و به همت فردی به نام محمد خلیل خلیلی از بازرگانان نامدار ایرانی و همچنین پسرش به نام ابراهیم خلیلی ساخته شده.

شهرت و زیبایی خیره کننده باغ خلیلی به خاطر داشتن درختان کهنسال و کمیابی است که در آن وجود دارد. وجود گونه‌های نادر و فراوان گل و درختان میوه این باغ را از هر نظر تماشایی کرده است. برای لذت بردن از تماشای باغ خلیلی هر چه سریع‌تر به شیراز سفر کنید.

اطلاعات بازدید از باغ خلیلی:

آدرس باغ خلیلی: استان فارس، شیراز، بلوار پاسارگاد، بلوار سرا.

باغ تخت؛ سند تمدن کهن شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

باغ تخت شیراز

باغ تخت که آن را با نام باغ قراچه نیز می‌شناسند، از دیگر جاهای دیدنی شیراز به شمار می‌رود که بسیار جذاب و دیدنی است.

قدمت این باغ تماشایی، به قرن پنجم هجری قمری باز می‌گردد که توسط یکی از اتابکان شیراز بنا شده است. این باغ کهنسال را سندی بر تمدن کهن شهر شیراز می‌دانند که تا به امروز باقی مانده و داستان‌های زیادی را در دل خود جای داده است. اگر می‌خواهید در شیراز به یک جای دیدنی منحصر به فرد و خاص بروید، باغ تخت بهترین انتخاب برای شماست.

اطلاعات بازدید از باغ تخت شیراز:

آدرس باغ تخت شیراز: استان فارس، شیراز، چهارراه باغ تخت، بلوار جمهوری.

آرامگاه باباکوهی؛ یادگار دیلمیان

جاذبه های گردشگری شیراز

آرامگاه باباکوهی شیراز

آرامگاه باباکوهی در شهر زیبای شیراز یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی این شهر است. این آرامگاه در کوه صبوری شیراز، سمت چپ دروازه قران واقع شده و قدمت آن به دوره دیلمیان باز می‌گردد.

در این کوه دو غار قرار دارد که در یکی از این غارها، آرامگاه یکی از عرفا به نام ابو عبدالله محمد ابن عبدالله واقع شده. از آنجایی که این عارف به نام باباکوهی شهرت دارد، نام این منطقه را نیز باباکوهی گذاشته‌اند. بسیاری از گردشگران، هر روزه به سمت این منطقه روان می‌شوند تا تماشای این مکان دیدنی جذاب را از نزدیک تجربه کنند.

اگر به شیراز سفر کردید، حتما از آرامگاه این عارف وارسته نیز دیدن کنید و از حال و هوای کوه و جذابیت آن نیز لذت ببرید.

اطلاعات بازدید از آرامگاه باباکوهی:

آدرس آرامگاه باباکوهی: استان فارس، شیراز، کوه صبوری، سمت چپ دروازه قرآن.

موزه سنگ و گوهر دریای نور

جاذبه های گردشگری شیراز

موزه سنگ شیراز

از دیگر جاهای دیدنی شیراز باید از موزه سنگ و گوهر دریای نور نام برد. این موزه جذاب و دیدنی از جمله موزه‌های تازه تاسیس شهر است که در سال ۱۳۹۰ بنا شد.

در موزه سنگ و گوهر دریای نور می‌توانید در حدود ۱۴۰ نوع از جذاب‌ترین و چشم‌نوازترین سنگ‌های قیمتی و گوهرها را ببینید. این موزه آنقدر دیدنی و شگفت انگیز است که هر روزه میزبانی حجم عظیمی از گردشگران و علاقه‌مندان به موزه‌گردی را بر عهده دارد.

این موزه درداخل باغ ارم شیراز قرار گرفته که می‌توانید از آن دیدن کنید. چنانچه شما هم به تماشای سنگ‌های بی‌نظیر و خیره‌کننده علاقه دارید، موزه سنگ و گوهر دریای نور در شهر شیراز را فراموش نکنید.

آدرس موزه سنگ و گوهر دریای نور: استان فارس، شیراز، خیابان عفیف‌آباد.

مسجد جامع عتیق شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

مسجد جامع عتیق شیراز دیدنی های شیراز

همیشه در بازدید از هر شهری، باید به مسجد جامع آن شهر نیز سری زد. مسجد جامع عتیق شیراز نیز یکی از جاهای دیدنی این شهر زیبا به شمار می‌آید. این مسجد علاوه بر اینکه جزء جاهای دیدنی شیراز محسوب می‌‌شود، به قدیمی‌ترین و اولین مسجد این شهر نیز شهرت دارد. بر اساس اسناد تاریخی، ساخت این مسجد به دوران صفویه باز می‌گردد. همچنین متخصصان تخمین می‌زنند که مسجد جامع شیراز بین سال‌های ۲۶۵ و ۲۸۷ هجری قمری ساخته شده است. این مسجد را در سال ۱۳۱۰ وارد لیست آثار ملی کرده‌اند و در بین مردم شیراز از اهمیت بسیار خاصی برخوردار است.

مردم این شهر هر جمعه وظیفه خود می‌دانند تا:

به این مسجد بیایند و در آن قرآن بخوانند. به همین دلیل آن را به نام مسجد آدینه یا مسجد جمعه نیز می‌شناسند.

نقش رستم شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

نقش رستم دیدنی های شیراز

نقش رستم نه تنها جزء جاهای دیدنی شیراز، بلکه برای عاشقانِ تاریخ، همانند یک بهشت است. در این منطقه تاریخی، می‌توانید آثاری از دوره ساسانی، هخامنشی و عیلامی را از نزدیک شاهد باشید. همچنین آرامگاه پادشاهان بزرگ ایرانی همانند داریوش بزرگ، خشایار شاه اول و همچنین داریوش دوم نیز در نقش رستم واقع شده‌اند. اما دلیل نام‌گذاری این منطقه به نام نقش رستم، نقش‌های برجسته‌ای است که از دوران تاج‌گذاری اردشیر بابکان و همچنین پیروزی شاپور اول بر امپراطور رم، بر دیواره‌های اینجا برجای مانده است.

آدرس نقش رستم: برای بازدید از این همه آثار تاریخی و باستانی، باید خودتان را به شهرستان مرودشت شیراز برسانید. مرودشت در فاصله شش کیلومتری از تخت جمشید قرار دارد.

باغ جنت شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

باغ جنت شیراز دیدنی های شیراز

جالب است که حتی پارک‌های شیراز نیز از قدمت تاریخی برخوردار هستند! باغ جنت شیراز یا همان پارک جنت، پارکی زیبا در دل شهر است که قدمت آن به دوران قاجار باز می‌گردد. حدود ۱۵۰ سال است که مردم شیراز در این پارک زیبا تفریح می‌کنند و گرد خستگی را از تن خود می‌زدایند. پیش از این، بنایی زیبا در این پارک قرار داشت که متاسفانه دیگر در بین برگ‌های تاریخ  نیست و نابود شده است. این بنا جزء عمارت‌های مهم مشیرالملک به حساب می‌آمد و بسیار ارزشمند بوده است. اما صد حیف که دیگر خبری از آن در این پارک زیبا نیست.

حکومت قاجار در سال ۱۲۲۳ تصمیم به:

ساخت باغی بزرگ در دل شیراز گرفت. پس دستور داد تا شروع به ساخت باغی باصفا و پوشیده از درختان کاج و سرو در شیراز کنند. همچنین باید بدانید که در ایام عید، اینجا کمپ نوروزی برگزار می‌شود.

آدرس باغ جنت شیراز: شیراز، ابتدای ورودی غربی شیراز، بلوار امیر کبیر

سرای مشیر شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

سرای مشیر شیراز

کسانی که به آثار تاریخی علاقه دارند، قطعا در سفر خود به هر شهری، دنبال بازار سنتی آنجا می‌گردند. اگر کمی پرس و جو کنید، به این نتیجه خواهید رسید که قدیمی‌ترین بازار شیراز، بازار وکیل نام دارد. اما جالب است بدانید که در دل این بازار قدیمی که به دوران زندیه تعلق دارد، بازاری دیگر در دوران قاجار ساخته شده است. این بازار سرای مشیر یا همان بازار گلشن نام دارد و قطعا یکی از جاهای دیدنی شیراز محسوب می‌شود که حتما باید از آن بازدید کرد. میرزا ابوالحسن مشیرالملک، اولین سنگ این بازار را بنا نهاد و آن را وقف امام محمد باقر کرد. یکی از بخش‌های دیدنی بازار، محوطه بزرگ بی‌سقف آن است.

در این محوطه:

حوضی بزرگ و کاشی‌کاری شده قرار‌گرفته و اطراف آن انباشته از درختان نارنج است. حال تصور کنید که عطر نارنج با فضای بسته این بازار چه می‌کند؟

آدرس سرای مشیر شیراز: شیراز، تقاطع خیابان لطفعلی خان زند و طالقانی، به سمت بازار وکیل

خانه زینت الملوک

جاذبه های گردشگری شیراز

خانه زینت الملوک جاذبه های گردشگری شیراز

خانه زینت الملوک یا همان زینت الملک، یکی از جاهای دیدنی شیراز در هر فصلی است. البته که این بنا را می‌توان جزء جاهای دیدنی شیراز در پاییز هم دانست. بازدید از آن، یک تیر و دو نشان است. موزه مشاهیر استان فارس در این خانه زیبا که بین سال‌های ۱۲۹۰ تا ۱۳۰۲ توسط محمد خان قوام الملک دوم ساخته شده، قرار دارد. این خانه بیش از ۲۰ اتاق دارد و سقف تمامی اتاق‌ها از چوب ساخته شده است. روی سقف اکثر اتاق‌ها، نقاشی‌های بسیار زیبایی کشیده شده که به دوران قاجار باز می‌گردند. آنقدر این خانه زیباست که مات و مبهوت آن خواهید شد.

تالار اصلی آن را می‌توان:

زیباترین بخش خانه زینت الملوک دانست. سقف تالار، آینه کاری شده است و شیشه‌های بزرگ قدی، نمای زیبایی از حیاط را به شما نشان می‌دهند.

آدرس خانه زینت الملوک شیراز : این خانه در خیابان لطفعلی خان زند شیراز قرار گرفته است.

باغ جهان نما شیراز

جاذبه های گردشگری شیرازعلاوه بر باغ جنت، باغ جهان‌نما شیراز را نیز می‌توان یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز دانست که روح آدمی را صفا می‌بخشد. متاسفانه کسی نمی‌داند که اولین بار این باغ توسط چه کسی بنا شده است. اما کریم خان زند برای اولین بار دور این باغ را محصور کرد و در اطراف آن عمارت‌های زیبایی را ساخت. او ظاهر این باغ را بهبود بخشید و در آن درختان سروی به یادگار کاشت.
در گذشته این باغ که نزدیک حافظیه قرار گرفته است را می‌توانستیم باصفاترین باغ شیراز خطاب کنیم:
زیرا از کنار درختان، نهری کوچک می‌گذشت که امروزه خبری از آن نیست. اما به هر صورت دیدن باغ جهان نما به همراه عمارت هشت ضلعی داخل آن را به هیچ وجه نباید از دست دهید. این عمارت از آجر ساخته شده و بر خلاف آثار دیگر، خبری از نقاشی و کاشی‌کاری در آن نیست.

آدرس باغ جهان نما شیراز : شمال شرقی شهر شیراز، ضلع شرقی خیابان حافظ (دروازه قرآن)، بالاتر از میدان حافظیه

خانه منطقی نژاد یا همان موزه موسیقی شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

موزه موسیقی شیراز بهترین جاهای دیدنی شیراز

اگر راهی میدان شاه چراغ شوید و به پشت مسجد شهدا بروید، شاهد بنایی قدیمی خواهید بود که به دوران قاجار تعلق دارد. این خانه در سال ۱۳۱۱ هجری قمری ساخته شده و حدود ۱۰۰ سال قدمت دارد. معماری خانه‌های دوره قاجار بسیار منحصر به فرد و دیدنی است. به همین دلیل شهرداری شیراز تصمیم گرفت تا موزه موسیقی شیراز را در همین خانه زیبا برگزار کند.

شما با بازدید از خانه منطقی‌نژاد شیراز هم می‌توانید:

از معماری زیبا، سقف‌های چوبی، نقاشی و آینه‌کاری‌ها و نقوش اسلیمی لذت ببرید، و هم با موسیقی‌دان‌ها و نوازندگان مطرح جهان آشنا شوید. این خانه در سال ۱۳۵۲ وارد فهرست آثار ملی ایران شد و یکی از جاهای دیدنی شیراز به حساب می‌آید.

آدرس موزه موسیقی شیراز : شیراز، پشت مسجد شهدا در میدان شاه چراغ

خانه صابر یا همان موزه لباس‌های سنتی و آیینی شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

خانه صابر جاهای دیدنی شیراز همراه با آدرس

تا به اینجای کار قطعا متوجه شدید که شهرداری شیراز برای بهتر دیده شدن جاهای دیدنی شیراز، موزه‌های مختلفی را در اماکن تاریخی خود برگزار می‌کند. خانه صابر را به جرات می‌توان جزء قدیمی‌ترین بناهای سالم شیراز دانست. این خانه در دوره زندیه ساخته شده و دقیقا در ضلع شمال شرقی حرم شاهچراغ قرار گرفته است. مالک اصلی این خانه، تاجر معروف شیرازی، حسن علی صابری سنگری بوده است. معماری این خانه را در زمان خود می‌توان کاملا مدرن و منحصر به فرد دانست. خانه صابر را در سال ۱۳۸۲ وارد لیست آثار ملی ایران کردند و در سال ۱۳۸۴، برای اولین بار موزه لباس‌های سنتی و آیینی شیراز در این خانه برگزار شد. جالب است بدانید که حتی تزئینات و گچ‌بری‌های این خانه بعد از گذر این همه سال هنوز تقریبا سالم باقی مانده است.

آدرس خانه صابر شیراز: شیراز، روبروی شاهچراغ، محله سرباغ، بن بست کدخدا شیراز

آب انبار وکیل یا همان موزه آب شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

آب‌انبار وکیل

آب‌انبار وکیل زیبا یادگار آبادانی‌های دوره زندیه است که هنوز هم پا بر جا باقی مانده. برای این آب‌انبار بزرگ که در شرق ارگ کریم خان قرار گرفته، بادگیری بزرگ طراحی شده است که با آجرکاری‌های زیبا تزئین شده. از یک طرف باد وارد آب‌انبار می‌شد، آب را خنک می‌کرد و از طریق منافذ روی عرق‌چین خارج می‌شد. مهندسی این آب انبار بسیار منحصر به فرد است و نشان می‌دهد که دانش ایرانیان در دوران زندیه به چه حدی از تکامل رسیده بوده. برای بهتر نشان دادن این موضوع، شهرداری شیراز ماکت‌هایی از سازه‌های آبی ایران باستان را در این موزه به نمایش گذاشته تا با ساز و کار آنها بهتر آشنا شوید. پس بازدید از موزه آب شیراز را به هیچ وجه از دست ندهید.

آدرس آب انبار وکیل شیراز : شیراز، میدان توپخانه، ضلع شرقی ارگ کریمخانی

آرامگاه خواجوی کرمانی شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

آرامگاه خواجوی کرمانی جاذبه های گردشگری شیراز

قطعا همه ما با خواجوی کرمانی، شاعر پر آوازه قرن هفتم و هشتم هجری قمری آشنایی داریم. بسیاری از افراد به خاطر نام این شاعر گران‌قدر، تصور می‌کنند که آرامگاه او نیز در کرمان قرار دارد. اما اینطور نیست. او در کرمان متولد شد و بسیاری از عمر خود را در سفر بود و نهایتا در شیراز در گذشت. به همین دلیل آرامگاه او در شیراز و در ابتدای جاده شیراز به اصفهان قرار دارد. آرامگاه خواجوی کرمانی، که توسط حکومت پهلوی ساخته شده، یکی از جاهای دیدنی شیراز محسوب می‌‌شود که حالت روحانی خاصی دارد. این آرامگاه در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی بنا شد و جزء جاذبه‌های دیدنی شیراز به شمار می‌آید. کمی بالاتر از آرامگاه خواجوی کرمانی، سه غار به چشم می‌خورد که محل عبادت دراویش بوده. خواجوی کرمانی نیز در این غارها به عبادت و ریاضت می‌پرداخته.

آدرس آرامگاه خواجوی کرمانی : شیراز، دامنه کوه صبوی، ابتدای جاده شیراز – اصفهان، تنگ الله اکبر

رصد خانه ابوریحان بیرونی شیراز

همانطور که می‌دانید، دانشگاه شیراز از گذشته تا به امروز جزء دانشگاه‌های برتر ایران به شمار می‌آمده. به همین دلیل است که بعد از رصدخانه مراغه، دومین رصدخانه ایران در سال ۱۳۵۵، داخل دانشگاه شیراز افتتاح شد. این رصدخانه هنوز فعال است و به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کند. برای بازدید از این رصدخانه باید به کوه‌های کوی ارم بروید. پروفسور یوسف ثبوتی و پروفسور ادوارد فرانسیس گاینن را می‌توان پایه‌گذاران این رصدخانه دانست. شاید مسیر رسیدن به این رصدخانه برای بازدیدکنندگان معمولی کمی دشوار باشد، اما باور بفرمایید که دیدن آن خالی از لطف نیست. قطعا رصد خانه ابوریحان بیرونی را می‌توان یکی از جاهای دیدنی شیراز دانست که باید به آن افتخار کرد.

آدرس رصد خانه ابوریحان بیرونی شیراز: شیراز، مجتمع دانشگاهی ارم دانشگاه شیراز، در بلندای تپه‌ای در شمال غرب شهر شیراز

مدرسه خان شیراز

دوران شاه عباس صفوی را می‌توان دوران اوج اصفهان و شیراز نامید. در دوره حکومت شاه عباس صفوی، فردی با نام الله وردی خان گرجی، لقب سپهسالاری سلطنت صفوی و فرمانروایی فارس را به دست آورد. او فردی ثروتمند و مردمی بود. به همین دلیل تصمیم گرفت تا دانشگاهی بزرگ را در شیراز بنا کند. او با همراهی پسرش امام قلی خان، شروع به ساخت این مدرسه یا دانشگاه کرد. جالب است بدانید این مدرسه در زمینی به مساحت هفت هزار و ۷۰۰ متر ساخته شد. بنای این مدرسه به تنهایی پنج هزار متر مربع وسعت داشت و قرار بود که تبدیل به دانشگاهی کم‌نظیر در تمام ایران شود.

متاسفانه پیش از اتمام ساخت این مدرسه، خود الله وردی خان از دنیا رفت.

همچنین باید بدانید که:

این مدرسه به طور اختصاصی برای تدریس دانشمند بزرگ کشورمان، ملاصدرا ساخته شد.

آدرس مدرس خان شیراز: شیراز، خیابان لطفعلی‌‌خان‌زند

خانه فروغ الملک یا همان موزه هنر مشکین فام شیراز

در ابتدا باید بگوییم که فروغ نام یک مرد است. او داماد قوام بزرگ بوده و این خانه باشکوه را به مساحت هزار و ۲۰ متر مربع بنا کرده. این بنای تاریخی در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی و در اواخر دوره قاجار بنا شده. معماری خانه‌های دوره قاجار بسیار خاص و دیدنی است و در آن می‌توان رگه‌هایی از معماری اروپایی را نیز شاهد بود. در ابتدای امر، کاربری این خانه تماما مسکونی بوده. حتی از نوع معماری و ساخت اندرونی و مطبخ می‌توان به این موضوع پی برد. اما با این حال، در بین دهه ۲۰ تا ۵۰، سازمان آموزش و پرورش کشور، این خانه را تبدیل به دبستانی بزرگ کرد. سپس در سال ۱۳۸۳ این بنا توسط سازمان عمران و بهسازی شهری مرمت شد و موزه هنر مشکین فام را در آن برگزار کردند. این بنا قطعا جزء جاهای دیدنی شیراز است که حتما باید از آن بازدید کرد.

آدرس خانه فروغ الملک شیراز : شیراز، گذر تاریخی سنگ سیاه، خانه فروغ الملک

باغ ملی شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

مطمئنا زمانی که به دنبال جاهای دیدنی شیراز بگردید، عنوان باغ ملی شیراز به چشمتان خواهد خورد. این باغ که در چهار راه حافظیه واقع شده، یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین پارک‌های تمام شیراز به شمار می‌آید. اکثر کسانی که از آرامگاه حافظ دیدن می‌کنند، ترجیح می‌دهند که کمی در این باغ زیبا قدم بزنند و روح خود را تازه کنند. در این باغ درختان سرو کهنسال و کاج‌های بلند قامتی زندگی می‌کنند که نشان دهنده قدمت این باغ هستند. همچنین درختان نارنج این باغ باعث می‌شوند تا عطر بی‌نظیری در اردیبهشت ماه داخل باغ بپیچد. آخرین بهسازی این باغ به سال ۱۳۱۵ باز می‌گردد. با این حال امکانات رفاهی، تفریحی و خدماتی این پارک کامل است و می‌توانید از انواع تجهیزات ورزشی، فرهنگی و تفریحی استفاده کنید. در ضمن باید بدانید که داخل این پارک، فرهنگسرایی بزرگ و همچنین کانون فکری کودکان و نوجوانان نیز قرار دارد.

آدرس باغ ملی شیراز : شیراز، چهار راه حافظیه که از ناحیه شرقی تا ورزشگاه حافظیه و از ناحیه جنوبب تا بیمارستان شهید دستغیب متصل است

مسجد مشیر

جاذبه های گردشگری شیراز

مسجد مشیر شیراز

یکی دیگر از یادگارهای دوره قاجار، مسجد مشیر نام دارد. این مسجد که در خیابان قاآنی و نزدیک بازار ارامنه قرار گرفته، در بین سال‌های ۱۲۲۷ تا ۱۲۳۶ ساخته شده است. وزیر دوره قاجار یعنی میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک دستور ساخت این مسجد زیبا را داده. این مسجد را به دلیل معماری منحصر به فرد و کاشی‌کاری‌های هنرمندانه، می‌توان جزء جاهای دیدنی شیراز دانست. سردر ورودی، ایوان، شبستان و صحن این مسجد بسیار دیدنی و منحصر به فرد هستند و نقطه تمایز مسجد مشیر نسبت به سایر مساجد شیراز به شمار می آیند. در تاریخ بیست و پنجم اردیبهشت سال پنجاه و یک خورشیدی، مسجد مشیر در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و رفته رفته به شهرتی جهانی دست یافت.

آدرس مسجد مشیر شیراز : شیراز، محله ارامنه، خیابان قاآنی شمالی

موزه هفت تنان شیراز

زمانی که قصد بازدید از حافظیه را دارید، باید بدون وسیله نقلیه به آنجا بروید تا از جاذبه‌های اطراف آن دیدن فرمایید. علاوه بر باغ ملی شیراز، باغ دیگری در شمال حافظیه قرار دارد که به موزه هفت تنان شهرت گرفته. این باغ که پای کوه چهل مقام قرار گرفته، عمارت و باغ و بوستانی بزرگ در دل خود دارد. شاید از خود بپرسید که وجه تسمیه هفت تنان چیست؟ با قدم برداشتن در این باغ، با هفت سنگ قبر رو به رو خواهید شد که هیچ نام و نشانی ندارند. این باغ و هفت مزار آن به دوره پیش از زندیه باز می‌گردند. بسیاری بر این باورند که اینجا مزار هفت درویش و عارف گمنام است. به همین دلیل کریم‌خان زند دستور داد تا سنگ قبری درخور، برای آنها تهیه کنند و بر مزار آنها قرار دهند. در ادامه به عمارت اصلی باغ خواهید رسید که بسیار دیدنی است.

آدرس موزه هفت تنان شیراز: شیراز، پای کوه چهل مقام، شمال آرامگاه حافظ

دریاچه مهارلو شیراز

دریاچه مهارلو را می‌توان جزء جاهای دیدنی شیراز دانست که با وجود فاصله نسبتا زیادش از شهر، باز هم بازدیدکنندگان زیادی را جذب خود می‌کند. این دریاچه زیبا در جنوب شرقی شهر واقع شده و تا شیراز حدود ۵۷ کیلومتر فاصله دارد. اگر به دنبال مسیر دسترسی به آن هستید، باید وارد جاده شیراز به فسا شوید. نقطه تمایز این دریاچه، رنگ آب آن است. همانند دریاچه ارومیه، به دلیل تبخیر بالای آب، شوری آن بسیار بالا است. به همین دلیل شرایط رشد یک جلبک دریایی به نام کشند قرمز فراهم شده که آب دریاچه را به رنگ قرمز در آورده. بسیاری از کسانی که به عکاسی علاقه‌مند هستند، این مکان را برای عکاسی خود انتخاب می‌کنند. همچنین باید بدانید که در اینجا می‌توانید شاهد بسیاری از گونه‌های مختلف پرندگان باشید.

آدرس دریاچه مهارلو شیراز : شیراز، جاده شیراز به فسا، ۲۰ کیلومتر بعد از بعد از جاده

نقش رجب

جاذبه های گردشگری شیراز

نقش رجب یکی جاذبه های گردشگری شیراز

علاوه بر نقش رستم، نقوش برجسته تاریخی دیگری در شیراز وجود دارند که به مجموعه آنها نقش رجب می‌گویند. نقش رجب جزء جاهای دیدنی شیراز است، اما نسبت به نقش رستم، کمتر شناخته شده است. این نقوش تنها در فاصله سه کیلومتری از تخت جمشید قرار دارند و می‌توانید پس از بازدید از تخت جمشید به سراغ آن بروید. این کتیبه‌ها در دوره ساسانی ایجاد شده‌اند و در سال ۱۳۱۰ در فهرست ملی آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده‌اند. در این کتیبه‌ها می‌توانید شاهد تاجگذاری شاپور اول، تاجگذاری اردشیر بابکان، تصویر شاپور اول پسر و نقش برجسته کرتیر موبدان موبد و عالی مقام روحانی دوره ساسانی باشید. این کتیبه‌ها در دوران ساسانی تنها به این هدف ساخته شده که توسط نسل‌های بعدی دیده شوند. پس از آن غافل نشوید!

آدرس نقش رجب شیراز : شیراز، سه کیلومتری شمال تخت جمشید در کنار جاده اصفهان به شیراز

 آرامگاه شاهچراغ ،آرامش کاشی‌های فیروزه‌ای شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

شاهچراغ آرامگاه احمد بن موسی کاظم

شاهچراغ مکانی زیارتی-مذهبی در شیراز است؛ آرامگاه «احمد بن موسی کاظم»، پسر ارشد امام هفتم شیعیان، امام «موسی کاظم» و همچنین «محمد بن موسی»، از برادران «علی بن موسی الرضا (ع)»، امام هشتم شیعیان. اهالی شیراز و مسافرهای مشتاق وقتی می‌خواهند دل‌های‌شان سبک شود به این محل می‌روند و آن‌جا را زیارت می‌کنند.

معماری حرم، زیبا و چشم‌نواز است و گچ‌بری‌ها و آینه‌کاری‌هایش با نورهایی که از گوشه‌و‌کنار حرم و لابه‌لای زاویه‌ها بیرون می‌زند، حس آرامشی دلپذیر به‌تان می‌دهد. تگر مسافر شیرازید و یک دل سیر خیال راحت هم کم دارید، حتما به شاهچراغ سربزیند. حرم، شب‌های پنج‌شنبه، میزبان جمعیت بزرگی از زیارت‌کننده‌هاست.

آدرس شاهچراغ شیراز : شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، خیابان احمدی

 باغ ارم ، زیباترین باغ شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

باغ ارم شیراز جاذبه های گردشگری شیراز

معروف است که شیراز را باید در اردیبهشت‌ها دید و حظش را برد. باغ ارم شیراز از جاهای دیدنی شیراز است که حتما باید اردیبهشت سراغش بروید. پر از بوی گل‌های بهاری و حال خوب است. بادهای خنک بهاری، برگ‌های درخت‌های نخل، اقاقیا، افرا، بید و سروناز را نوازش می‌کند و بوی بهارنارنج‌ها را همه‌جا پخش می‌کند. یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز که در پاییز نیز می‌توانید از دیدنش لذت ببرید، همین باغ ارم است. باغ ارم جزء جاهای دیدنی شیراز در پاییز نیز محسوب می‌شود. در تابستان و پاییز، درختان میوه‌ی باغ ثمر می‌دهند و انار، خرمالو، سیب و گلابی‌ست که از درختانش سرازیر می‌شود. رنگ باغ در پاییز نارنجی خوش‌رنگی‌ست. مدت‌هاست که باغ ارم به‌عنوان باغ گیاه‌شناسی در اختیار دانشگاه شیراز است.

اسم باغ

اسم باغ در سفرنامه‌های قرن‌های ۱۰ و ۱۱ هجری شمسی فراوان آمده و این‌طور که معلوم است، از همان زمان‌ها ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال پیش رونق داشته است. اگر به باغ ارم می‌روید، حتما با خودتان دوربین و تجهیزات سلفی انداختن ببرید، عمارت زیبا و درخت‌های با طراوت باغ، فرصت خیلی خوبی برای گرفتن سلفی‌ست.

آدرس باغ ارم شیراز‌ : شیراز، نزدیک میدان ارم، در نزدیکی مجموعه‌ی دانشگاه شیراز، خیابان ارم

باغ نارنجستان قوام، باغ باصفای قاجاری

جاذبه های گردشگری شیراز

نارنجستان قوام باغی به‌جا مانده از دوران قاجاریه

شیراز پر از باغ‌های باصفاست. یکی دیگر از این باغ‌ها، «نارجستان قوام» است. باغی به‌ جا مانده از دوره‌ قاجاریه که «قوام السطنه»، صدرالعظم دوره‌ی قاجاریه، و در دوران حکومتش در شیراز، بنا شد. باغ نارنجستان قوام شیراز بنایی زیبا و آینه‌کاری‌ شده دارد که محل زندگی قوام السطنه بوده. عمارتی زیبا و چشم‌نواز که نباید دیدنش را از دهید. همین‌طور فضای باز باغ پر از درختان میوه و تزیینی‌ست. اگر اهل قدم زدن در فضاهای باز طبیعی‌اید، حتما به نارجستان بروید. نارنج‌های این باغ هم مشهوراند. در ورودی باغ از خیابان «لطفعلی‌خان زند» است.

آدرس نارنجستان قوام شیراز : شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، نرسیده به خیابان زینبیه (فلکه غدیر)

جاذبه های گردشگری شیراز

نارنجستان قوام جاذبه های گردشگری شیراز

مسجد نصیرالملک ، رنگی‌ترین مسجد شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

مسجد نصیرالملک از جاهای دیدنی شیراز

«مسجد نصیرالملک» از آن مسجدهایی‌ست که معمارانش با تمام ذوق‌ و هنرشان آن را ساخته‌اند. آینه‌کاری‌های این مسجد شهرت جهانی دارد و رنگ‌و‌وارنگ است. مسجد نصیرالملک شیراز با معماری، آینه‌کاری و کاشی‌کاری منحصربه‌فردش جان می‌دهد برای عکاسی و سلفی گرفتن. حواس‌تان باشد برای عکس گرفتن، حتما باید صبح به آن‌جا بروید؛ چون ممکن است نور آفتاب را از دست بدهید و دیگر نتوانید بازی زیبای رنگ‌ها را روی کاشی‌های فیروزه‌ای ببینید.

آدرس مسجد نصیرالملک شیراز : شیراز، خیابان لطفعلی خان زند

بازار وکیل ، لذت خرید از حجره‌های سنتی

جاذبه های گردشگری شیراز

بازار وکیل از بازارهای معروف دوره‌ی زندیه

درست کنار «مسجد جامع وکیل»، «بازار بزرگ وکیل» قرار دارد. این بازار را نه تنها برای خرید که برای دیدن حجره‌ها و بافت معماری سنتی‌اش مشهور است. قدم زدن در این بازار باعث می‌شود با حال‌ و‌ هوای بازارهای سنتی ایران، به‌خصوص بازاری که بافت اصلی خودشان را حفظ کرده‌اند، آشنا شوید. بازار وکیل خوش‌طرح و دل‌باز است و از سقفش، نورگیرهای کوچکی، فضای راسته‌ اصلی بازار را همیشه روشن نگه می‌دارد. پهنای راسته‌ی اصلی بازار و تهویه‌ طبیعی‌اش با طاق‌های ضربی، بر شهرت و محبوبیت‌ این بازار اضافه کرده است. اگر به بازار وکیل می‌روید، حتما نگاهی هم به «چهارسوق»ش هم بیندازید. این چهارسوق بلند وسط بازار است و چهار کاروان‌سرا و پنج در بزرگ دارد.

آدرس مسجد جامع وکیل شیراز : خیابان شیراز، ورودی شهر شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

بازار وکیل جاذبه های گردشگری شیراز

دروازه قرآن، ورودی زیبای شهر

جاذبه های گردشگری شیراز

«دروازه قرآن»، یکی از شش دروازه‌ی قدیمی شیراز است که از گذشته‌ دور باقی مانده. این دروازه در ورودی شهر قرار دارد و با طاق‌های بلندش، نشانه‌ای از رسیدن به شهر شیراز است. نام دورازه قرآن برای قرآنی‌ست که به‌دستور «عضدالدوله دیلمی»، امیر سلسله‌ی دیلمیان، در محفظه‌ای در بالای طاق دروازه قرار گرفت تا کسانی که از این دروازه گذر می‌کنند به سلامت سفر کنند. دروازه قرآن سمت شرق شیراز قرار دارد و مسافرانی که از جاده‌ی اصفهان-شیراز وارد شهر می‌شوند، این بنای زیبا و مشهور را می‌بینند.

آدرس دروازه قرآن شیراز : ورودی شهر شیراز، خیابان شیراز

 باغ عفیف‌آباد ، تفرجگاه پادشاهان

جاذبه های گردشگری شیراز

باغ عفیف‌آباد جاذبه های گردشگری شیراز

یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز باغ «عفیف‌آباد» است. این باغ زیبا در گذشته یکی از مهم‌ترین گردشگاه‌های پادشاه‌ها بوده و از آثار تاریخی مهم شیراز به‌حساب می‌آید. باغ عفیف‌آباد توسط «میرزا علی‌محمدخان قوام‌الملک دوم»، حاکم شیراز در دوران قاجاریه، در یکی از محله‌های عیان‌نشین شیراز بنا شد. این باغ، شامل: «کاخ سلطنتی»، موزه‌ی «اسلحه‌های قدیمی» و محوطه‌ی باغ است. عفیف‌آباد سال‌هاست که در اختیار ارتش است و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های اسلحه‌ی خاورمیانه را در خودش جا داده است.

آدرس باغ عفیف آباد شیراز : شیراز، انتهای خیابان عفیف آباد

باغ دلگشا ،چهارباغ ایرانی

جاذبه های گردشگری شیراز

باغ «دلگشا»، شرقی‌ترین باغ بزرگ شیراز است. دلگشا نزدیک سعدیه است؛ باغی تاریخش به دوره‌ی «ساسانیان» برمی‌گردد و معماری آن با سبک چهارباغ ایرانی ساخته شده است. بیش‌تر درخت‌های این باغ، درخت‌های میوه‌اند. باغ دلگشا از آب قنات سعدیه، سیراب می‌شود. عمارتی هم در وسط باغ دلگشا قرار دارد که در دوره‌ی قاجاریه ساخته شده و بر زیبایی باغ افزوده.

آدرس باغ دلگشای شیراز : شیراز، محله سعدیه جنوبی، بلوار هفت تنان، خیابان نارنجستان

مسجد وکیل از جاهای دیدنی شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

«مسجد وکیل» یکی از بناهای مستحکم‌ و زیبای شیراز است، از بناهای دوره‌ی «زندیه» که با ۴۸ ستون بزرگ و سقف کاشی‌کاری شده‌‌‌اش، در یاد همه‌ی گردشگر‌هایی که در سرسرایش می‌گردند، می‌ماند. کاشی‌کاری‌ این مسجد در نوع خود استثنای‌ست؛ رنگ‌های زرد و سبزفیروزه‌‌ای کاشی‌ها در کم‌تر بنای ایرانی می‌توانید ببینید.

گردشگر‌ها و سیاح‌هایی که به شیراز سفر کرده‌اند، همگی از مسجد و زیبای‌اش سخن گفته‌اند؛ «پیرلوتی» در سفرنامه‌اش به شیراز می‌نویسد: «امروز خوشبختانه موفق شدم وارد مسجد «کریم‌خان» شوم. خطوط و نقوش معماری مسجد، ساده و بی‌آلایش است، ولی در همه‌جا، میناکاری و رنگ‌های سبز و قرمز دیده می‌شود و این تجمل به حد افراط رسیده است. هیچ قسمتی از دیوار را نمی‌توان یافت که به‌دقت میناکاری نشده باشد. اکنون در کاخی «لاجوردین» و «فیروزه‌فام» هستیم…».

آدرس مسجد وکیل شیراز : شیراز، خیابان آیت الله طالقانی، غرب بازار وکیل

حمام وکیل ، زیبایی معماری در حمام

جاذبه های گردشگری شیراز

«حمام وکیل» از جاهای دیدنی شیراز ، بین حمام‌های تاریخی ایران سرشناس است. در این حمام از پیشرفته‌ترین اصول معماری استفاده شده و به دستور کریم‌خان زند، در مرکز شیراز بنا شده است. حمام وکیل فضاهای مختلفی از جمله «گرم‌خانه»، «خزینه»، «رخت‌کن» و «شاه‌نشین» دارد. شاه‌نشین مهم‌ترین بخش‌ حمام است؛ در این بخش ستون‌های رنگی سقف حمام را نگه می‌دارند که با نقاشی‌هایی از معراج «پیامبر اکرم (ص)»، نبرد‌های «حضرت علی (ع)»، دیدار عشاقی چون «بیژن و منیژه» و «شیرین و فرهاد» تزیین شده است.

آدرس حمام وکیل شیراز : استان فارس، شیراز، خیابان طالقانی

شهر باستانی استخر شیراز

جاذبه های گردشگری شیرازدر نزدیکی مرودشت و ۷۰ کیلومتری شمال شرق شهر شیراز، شهری پر رمز و راز وجود دارد که امروز تنها بقایایی مرموز از آن بر جای باقی مانده است. این شهر همان شهر باستانی استخر است که در برخی کتب تاریخی آن را به نام شهر اصطخر می‌شناسند. بر اساس یافته باستان شناسان، این شهر چهار دروازه اصلی داشته و در زمان خود شهری بزرگ و وسیع بوده است. اگر به موقعیت جغرافیایی شهر اصطخر دقت کنید، خواهید دید که این شهر در نزدیکی تخت جمشید قرار دارد. به همین خاطر چنین فرضیه‌ای مطرح می‌شود که این شهر برای اقامت مردم معمولی که در همسایگی تخت جمشید حضور داشتند، ساخته شده است.

اگر از قدمت این شهر می‌پرسید، باید بدانید که باستان شناسان تخمین می‌زنند که قدمت این شهر باستانی به قرن ۵ پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. همچنین اسناد تاریخی به ما نشان می‌دهند که تا دوره ساسانی نیز حیات در این شهر جریان داشته و پس از حمله اسکندر مقدونی و اعراب به ایران، شهر استخر به صورت کامل تخریب شده است. پس اگر به گذشته پر افتخار خود علاقه‌مند هستید، سری به شهر باستانی اصطخر بزنید.

آدرس شهر باستانی استخر: مرودشت، جاده شیراز به پرسپولیس، شهر باستانی استخر

شهر باستانی گور

جاذبه های گردشگری شیرازدر دوران هخامنشیان، با وجود شهر بزرگی همانند تخت جمشید و امپراتوری به این قدرتمندی، شهرهای کوچک و بزرگ زیادی در محدوده شیراز به وجود آمدند. گور یکی دیگر از شهرهای باستانی و جاهای دیدنی شیراز است که خدمت آن به دوران پادشاهان ساسانی و اردشیر بابکان باز می‌گردد. زمانی که از بالا به این شهر نگاه کنید، خواهید دید که طراحی آن به صورت دایره‌ای انجام شده که به نوبه خود یک ابتکار عمل شگفت انگیز بوده است. جالب است بدانید در دل این شهر باستانی، هزاران هزار راز و رمز نهفته است و هنوز باستان شناسان به این راز و رمز دست پیدا نکرده‌اند. در بازدید از شهر باستانی گور به یاد داشته باشید که بسیاری از آثار باستانی و تاریخی همانند پل مهر نرسه، آتشکده اردشیر بابکان، قلعه دختر و همچنین رصدخانه باستانی نیز در این محدوده قرار دارند.

آدرس شهر باستانی گور: شیراز، جاده شیراز به جهرم، فیروزآباد، کوار، خیابان گلزار شهدا

دریاچه‌های هفت برم

جاذبه های گردشگری شیرازموقعیت جغرافیایی شیراز و به طور کلی استان فارس نزدیک به مرکز ایران و مناطق کویری است و به همین دلیل کمتر کسی انتظار تماشای یک دریاچه زیبا را در این منطقه دارد. اما با این وجود، علاوه بر دریاچه تماشایی مهارلو، دریاچه‌ای دیگر با نام هفت برم در ۷۶ کیلومتری شمال غرب شیراز قرار دارد. جالب است بدانید که در زبان سنتی مردم منطقه، “برم” به معنای تالاب و آبگیر است و هفت برم مجموعه هفت آبگیر معنا می‌دهد. از میان این هفت آبگیر، چهار آبگیر دائمی و سه آبگیر دیگر فصلی هستند.

هفت برم

جالب است بدانید که دریاچه هفت برم آنقدر مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته که اقامتگاه‌های بوم گردی متعددی در محدوده اطراف این دریاچه احداث شده‌اند. به همین خاطر اگر به دنبال کمی ماجراجویی هستید، خودتان را به این دریاچه برسانید و شب را در همین نزدیکی سپری کنید. البته باید در نظر داشته باشید که منطقه هفت برم زمستان‌های سردی را تجربه می‌کند. پس ترجیحا شش ماه اول سال را برای ماجراجویی خود انتخاب کنید! به علاوه اینکه می‌توانید در دل تابستان از گرمای شیراز به این منطقه پناه بیاورید و از خنکای هوا لذت ببرید.

آدرس دریاچه هفت برم: شیراز، جاده شیراز به قائمه، مسیر کازرون، دریاچه هفت برم

دریاچه سد درودزن

جاذبه های گردشگری شیرازدر ۷۳ کیلومتری شمال غرب مرودشت، دریاچه‌ای زیبا با نام دریاچه سد درودزن وجود دارد. جالب است بدانید که این سد توانسته لقب قدیمی‌ترین سد خاکی در خاورمیانه را از آن خود کند. سد درودزن بر روی رودخانه کر در سال ۱۳۵۱ افتتاح شده است و آب شرب منطقه وسیعی را فراهم می‌کند. شاید شما نیز بدانید که کر یکی از بزرگ‌ترین رودخانه‌های استان فارس است و به همین خاطر تجمع آب پشت سد درودزن، یکی از زیباترین مناظر طبیعی را در منطقه به وجود می‌آورد. شاید تصور کنید که این سد حدود ۵۰ سال قدمت دارد اما باید بدانید که طرح اولیه بنای سدی خاکی بر روی رودخانه کر در این منطقه، توسط داریوش، پادشاه قدرتمند ایرانی در دوره هخامنشیان اعلام شده بود و در سال ۱۳۵۱، این سد به نوعی مورد بازبینی و بازسازی قرار گرفت. پس بازدید از این سد علاوه بر جنبه طبیعی، جنبه تاریخی نیز خواهد داشت.

آدرس دریاچه سد درودزن: شیراز، مرودشت، جاده مرودشت به کامفیروز، دریاچه سد درودزن

دشت ارژن

جاذبه های گردشگری شیراز

ارژن

قطعا در طول زندگی خود با اسامی ایرانی همانند ارژن و ارژنگ رو به رو شده‌اید. ارژن نام یکی از جاهای دیدنی شیراز است که در حد فاصل بین شیراز و کازرون قرار دارد و یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی شیراز محسوب می‌شود. دشت ارژن آنقدر زیباست که برخی از گردشگران آن را بهشت استان فارس می‌نامند. در این دشت زیبا، دریاچه‌ای آبی و آرام وجود دارد و همین موضوع باعث شده تا در این محدوده ترکیبی بی‌نظیر از مناظر طبیعی به تصویر کشیده شود. این منطقه زیبا و خوش آب و هوا، جزء مناطق زاگرس جنوبی به شمار می‌آید و بسیاری از مردم شیراز و کازرون، آخر هر هفته برای تفریح و خوش گذرانی، عازم دشت ارژن می‌شوند.

دشتی وسیع و دلباز

علاوه بر دشتی وسیع و دلباز و دریاچه‌ای به آرامی نسیم بهاری، در این منطقه آبشاری با نام چرونیز وجود دارد که در فصل زمستان، سرتاسر تبدیل به یخ می‌شود و سرما این آبشار را تبدیل به کوهی مرتفع از جنس یخ خواهد کرد! همچنین در فصل مهاجرت، دشت ارژن میزبان صدها گونه از پرندگان مهاجر می‌شود. باور کنید که با دیدن دشت ارژن، احساس می‌کنید که به بهشت موعود رسیده‌اید.

آدرس دشت ارژن: شیراز، ۶۵ کیلومتری جنوب غرب، جاده قائمیه

تنگ تیزاب شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

تنگ تیزاب

تنگ تیزاب برای ماجراجویی و طبیعت‌گردی، باید از شهرها دور شوید و دل به طبیعت بسپارید. در نزدیکی شیراز روستایی با نام سپیدان وجود دارد که در همسایگی اردکان قرار گرفته است. سپیدان دارای طبیعتی بکر و دیدنی هست و از بین تمامی نقاشی‌های خداوند، تنگ تیزاب تماشایی‌ترین مناظر را به تصویر می‌کشد. در این قسمت رودی با نام “بشار” به دل کوهستان می‌زند و تصاویری خیره کننده را رقم خواهد زد. در محدوده تنگ تیزاب، پوشش گیاهی بسیار متنوعی من جمله بید، بلوط و بادام وجود دارد. اگر تصور می‌کنید که اینجا یک منطقه بسیار دور افتاده و خطرناک است، سخت در اشتباه هستید. در این منطقه حتی سکوهایی برای کمپ و چادرزنی تعبیه شده است. پس نگران دور افتاده بودن منطقه باشید. البته باید بدانید که این منطقه زمستان‌های بسیار سردی را تجربه می‌کند و در عین حال مقصدی مناسب برای فرار از گرمای تابستانی خواهد بود.

آدرس تنگ تیزاب: شیراز، شهرستان سپیدان

تنگ دم اسب

جاذبه های گردشگری شیراز

تنگ دم اسب شیراز

اگر اهل ورزش و قایق سواری هستید و به دنبال مکانی بکر و بهشتی برای سپردن قایق خود به دل آب می‌گردید، باید به سراغ تنگ دم اسب بروید. تنگ دم اسب که در ۴۵ کیلومتری جنوب غرب شیراز قرار دارد، یکی از زیباترین مناظر طبیعی تمام استان فارس محسوب می‌شود. منطقه‌ای کوهستانی با رودخانه‌ای آرام و به سبزی یاقوت که به دریاچه‌ای تماشایی منتهی می‌شود. در این منطقه به برکت وجود رودخانه، پوشش گیاهی بسیار انبوه و با طرواتی به وجود آمده است و می‌توانید انواع پونه و بلوط کوهستانی را مشاهده کنید. قایق سواری در تنگ دم اسب قطعا یکی از بی‌نظیرترین خاطرات شما را به ارمغان می‌آورد. البته لازم به ذکر است بازدید از این منطقه تنها در فصل بهار و تابستان توصیه می‌شود.

آدرس تنگ دم اسب: شیراز، جاده شیراز به قائمه، جاده کوهمره سرخی، تنگ دم اسب

روستای قلات شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

روستای قلات

اگر قصد دارید تا لیست جاهای دیدنی شیراز را تکمیل کنید و جایی باقی نماند که از قلم انداخته باشید، باید حتما سری به روستای قلات بزنید. روستای قلات نام روستایی سنتی و آرام است که در ۴۰ کیلومتری شمال غرب شیراز جا خوش کرده است. زمانی که به این روستا بیایید، تصور می‌کنید که انگار چند سالی می‌شود که ساعت مردم یخ بسته و زمان از دوران گذشته در جای خود ساکن ایستاده است. این روستا که در منطقه‌ای کوهپایه‌ای قرار گرفته، طبیعتی بسیار بکر و بی‌نظیر دارد و زندگی در قلات هنوز هم به شکل سنتی خود در جریان است.

با قدم زدن در محدوده روستای قلات، اکسیژن خالص را به ریه‌های خود هدیه می‌دهید و چشم خود را با دیدن مناظری بی‌نظیر سیراب می‌کنید. در این منطقه پوشش گیاهی کوهستانی خاصی همانند بلوط، آویشن، پونه و ختمی به چشم می‌خورد و در هر گوشه از آن رودی جریان دارد، آبشاری به پایین سقوط می‌کند و چشمه‌ای از دل خاک می‌جوشد. بازدید از این روستا در فصل بهار و تابستان اکیدا توصیه می‌شود.

آدرس روستای قلات: شیراز، بزرگراه دکتر حسابی، جاده شیراز یاسوج، جاده شیراز به اردکان، روستای قلات

 روستای دشتک شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

روستای دشتک

روستای دشتک یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز محسوب می‌شود که در مناطق سرسبز کوهستانی قرار دارد. جالب است بدانید که روستای دشتک، علاوه بر جاذبه‌های طبیعی و بی نظیر و همچنین دره‌هایی انبوه از درختان سرسبز، تاریخی غنی دارد و قدمت آن به قرن هفتم پس از میلاد مسیح باز می‌گردد. در این منطقه می‌توانید شاهد سنگ نوشته‌هایی باشید که صد‌ها سال قدمت دارند و به دوران حکومت پادشاهان باستانی باز می‌گردند. از طرف دیگر، در این منطقه ده‌ها چشمه جوشان، رود خروشان و دشت سرسبز وجود دارند که هر یک به نوبه خود چشمان شما را از زیبایی نقاشی خداوند سیراب می‌کنند.

روستای دشتک

همچنین نکته جالب توجه در مورد روستای دشتک، پلکان هزار و ۲۰۰ پله‌ای است که در مسیر ارتباطی روستا قرار دارد و جزء جاذبه‌های گردشگری دشتک محسوب می‌شود. مردم دشتک مردمان هنرمند، خونگرم و مهربانی هستند و اکثرا به باغ داری یا بافت صنایع دستی همانند گلیم، قالی و گیوه می‌پردازند. پس اگر به این روستا سفر کردید، بهتر است از مردم روستایی، میوه‌های تازه یا صنایع دستی بخرید تا هم به اقتصاد منطقه کمک کرده باشید و هم خریدی عالی و بی‌نظیر را تجربه کنید!

آدرس روستای دشتک: شیراز، مرودشت، انتهای جاده منتهی به کامفیروز، جاده درودزن – بکان، روستای دشتک

آبشار مارگون شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

سپیدان شیراز

پیش از این با شما عزیزان در مورد شهرستان سپیدان و جاذبه‌های طبیعی آن صحبت کردیم. البته لازم است بدانید که در دهستان مارگون در بخش سپیدان، آبشاری با نام آبشار مارگون وجود دارد که از چشمه‌های کوهستانی منطقه نشات می‌گیرد. این آبشار کوهستانی یکی از زیباترین ابشارهای منطقه محسوب می‌شود و باید آن را به عنوان یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های طبیعی شیراز دانست.

از این رو انواع امکانات رفاهی و خدماتی همانند:

سرویس بهداشتی، فضایی مسطح برای کمپ و اتراق و همچنین پارکینگ در منطقه تعبیه شده است. در ضمن خوشبختانه کسانی که امکان پیاده روی طولانی مدت را ندارند، می‌توانند با وسیله نقلیه شخصی تا نزدیکی آبشار پیش بروند.

آدرس آبشار مارگون: شیراز، شهرستان سپیدان، جاده مسلم آباد، آبشار مارگون

محله سنگ سیاه شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

محله سنگ سیاه

در میان محله‌های قدیمی شیراز، محله سنگ سیاه از اهمیت بیشتری برخوردار است. این محله که قدمت تاریخی بسیار زیادی دارد، در نزدیکی زیارتگاه شاهچراغ شیراز واقع شده است.  گفتنی است که قدمت این خیابان به دوران کریمخان زند باز می‌گردد. پس اگر به تماشای ابنیه تاریخی علاقه‌مند هستید، حتما باید سری به محله سنگ سیاه شیراز بزنید و با یک تیر چند نشان را هدف بگیرید! در این محله چندین و چند بنای تاریخی با قدمت حداقل ۱۰۰ سال وجود دارند که بازدید از هر کدام آنها خالی از لطف نخواهد بود. از همان ابتدا که  وارد محله سنگ سیاه می‌شوید، با یک دروازه قدیمی رو به رو خواهید شد. همچنین چندین و چند بازارچه تاریخی، حمام‌های باستانی، خانه فروغ الملک و همچنین خانه سعادت نیز در همین محله واقع شده‌اند. پس لازم است زمان زیادی از سفر خود را برای گشت و گذار در محله سنگ سیاه شیراز کنار بگذارید.

آدرس محله سنگ سیاه: شیراز، بالاتر از بلوار سیبویه، محله سنگ سیاه

این مقاله در مورد جاذبه های گردشگری شیراز توسط وبسایت تخصصی دنیای طرح ارائه شده است. امیدواریم این مقاله اطلاعات مفیدی را برای شما کاربران عزیز فراهم کرده باشد. لطفا با دوستان خود به اشتراک بگذارید.درباره نویسنده

admin 512 نوشته در دنیای طرح دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


    دیدگاه ها


    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *