no-img
دنیای طرح

تحلیل فرهنگسرای نیاوران تهران - دنیای طرح - پاورپوینت تحلیل فرهنگسرای نیاوران تهران


دنیای طرح
مطالب ویژه
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

PPT
تحلیل فرهنگسرای نیاوران تهران
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
ppt
دی 26, 1400
3/52 مگابایت
23 اسلاید
۱۰,۰۰۰ تومان

تحلیل فرهنگسرای نیاوران تهران


تحلیل فرهنگسرای نیاوران تهران

تحلیل فرهنگسرای نیاوران تهران

فرهنگسرای نیاوران

فرهنگسرای نیاوران را می‌توان من جمله معدود آثار معاصری در ایران به شمار آورد که از ارزش معماری و تاریخی بالایی برخوردار است.

معرفی فرهنگسرای نیاوران

کار ساخت نخستین فرهنگسرای ایران، در سال ۱۳۵۵ خورشیدی و به دست مهندس کامران دیبا، پسر عموی شهبانو فرح پهلوی، طراحی و ساخته شد. این فرهنگسرا که در مجموعه‌ای به مساحت ۱۱ هزار متر بنا شده است، زیربنایی معادل ۱۰۰۰ متر مربع دارد.

هرچند که تمامی تصمیمات پیرامون نحوه طراحی و حتی ساخت این فرهنگسرا نیز توسط کامران دیبا، معمار مشهور موزه هنرهای معاصر، صورت گرفته است و به همین دلیل هم با بنایی رو برو هستیم که به سبب ساخته شدن در منطقه معتدل کوهستانی، شکلی کشیده از شرق به غرب دارد.

تحلیل فرهنگسرای نیاوران تهران

معماری فرهنگسرای نیاوران

فرهنگسرای نیاوران به دلیل واقع شدن در مرکز مجموعه مربوطه. نور مناسبی را از هر چهار جهت دریافت می‌کرد. که فاکتوری مهم در هر فرهنگسرا به شمار می‌رود. و فرهنگسرای پلاسن نروژ نمونه بارز آن است.

سازه بنا

به تشخیص کامران دیبا، سازه‌ای بتنی برای این بنا در نظر گرفته شد که در کنار مصالح مدرن به کار رفته آن را به تلفیق فوق‌العاده‌ای از سنت و مدرنیته بدل می‌کرد هرچند که ترکیب سنگ و بتن موجود در این بنا نیز در این امر بی تاثیر نیست.

از اهم دلایل برجستگی و شهرت این بنا علیرغم وجود فرهنگسراهای شاخص دیگری نظیر فرهنگسرای خاوران را می‌توان به حفظ اصالت معماری سنتی ایرانی. در عین گذر به معماری مدرن اشاره کرد. که در نوع خود بی‌سابقه است.

تحلیل فرهنگسرای نیاوران تهران

دیاگرام فرهنگسرای نیاوران

پس از ورود به ساختمان، با پله‌هایی مواجه می‌شویم. که مسیر و دسترسی اصلی ساختمان را نشان می‌دهند. این مسیر که به واسطه شمشادهایی در اطراف خود تزیین شده است. شوق به ادامه مسیر را در هرکسی افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، در طول مسیر با اختلاف سطح‌های مختلفی روبرو می‌شویم. که تا حیاطی مرکزی ادامه می‌یابند. و یکی دیگر از ترفندهای دیبا برای جلوگیری از خستگی عابران به شمار می‌رود.

ادامه مطلب در پاورپوینت…

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل فرهنگسرای نیاوران تهران:

  • تحلیل
  • تصاویر
  • ساخت
  • طرح و سازه
  • معمار
  • معماری و…

پاورپوینت تحلیل فرهنگسرای نیاوران تهران، به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دنیای طرح و در قالب ۲۳ اسلاید پاورپوینت تهیه شده است. و هم اکنون در اختیار شما کاربران عزیز قرار دارد. شما با دانلود فوری این پاورپوینت. یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه فرهنگسرای نیاوران تهران را در دست خواهید داشت. که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد. لطفا با دوستان خود به اشتراک بگذارید.موضوعات :
معماری ایران

درباره نویسنده

admin 512 نوشته در دنیای طرح دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *