no-img
دنیای طرح

سبک معماری پهلوی - دنیای طرح - دانلود پاورپوینت تحلیل سبک معماری پهلوی


دنیای طرح
مطالب ویژه
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

PPT
سبک معماری پهلوی
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
ppt
خرداد 3, 1400
2/87 مگابایت
40 اسلاید
۱۰,۰۰۰ تومان

سبک معماری پهلوی


سبک معماری پهلوی

مقدمه

معماری ایران از اواخر دوره قاجار و شروع دوره پهلوی دچار هرج و مرج و آشفتگی شد.در معماری پهلوی ما شاهد احداث همزمان ساختمانهایی هستیم که هر کدام بیانگر یکی از مکاتب فکری دوره هایی مشخص از تاریخ ایران هستند: کاخ مرمر به تقلید از معماری سنتی و عمارت شهربانی کل کشور به تقلید از تخت جمشید و ساختمانهای بلدیه (شهرداری ) و پستخانه به شمال و جنوب میدان امام سپه به تقلید از معماری نئوکلاسیک فرانسه ساخته شدند.

سبک معماری پهلوی

معماری پهلوی

در معماری پهلوی تلاش می شد که پیوندی بین سه طیف فکری به وجود آید: ساختماهای وزارت امور خارجه ، اداره پست ، صندوق پس انداز بانک ملی را در واقع می توان به عنوان نمونه این گونه ساختمانهای التقاطی نام برد.

این گرایش های متفاوت و بعضا متضاد در معماری این دوره ناشی از:

اختلاف در گرایشهای سیاسی و ایدوئولوژیک این عصر از تاریخ ایران است که ریشه در جریانهای عقیدتی – سیاسی اواخر دوره قاجار و اوایل دوران پهلوی دارد .

سبک معماری پهلوی

جریان های مذکور را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

گروه اول، سنت گرایان، که اساس تفکر سیاسی و بینش دینی آنها هماهنگی دین با سیاست و احیاء و توسعه سنتهای هزار ساله جامعه ایرانی بود. پرچمداران این نهضت در آن برهه از زمان شیخ فضل الله نوری بود و بعد از ایشان سید حین مدرس ادامه دهنده راه وی گشت.

گروه دوم

غرب گرایان، که اساس ذهنیت آنها، به گفته تقی زاده، بر تقلید از فرق سر تا انگشت پا از غرب در همه شئون اقتصادی، اجتماعی، سیاسی بود. هسته اصلی این گروه را تحصیل کردگان ایرانی تشکیل می دادند که تازه از اروپا به ایران برگشته بودند.

گروه سوم

ملی گرایان، که بنیاد فکری آنها بازگشت به عظمت امپراتوری هخامنشی و ساسانی بوده است. این گروه فرهنگ اسلامی و فرهنگ اروپایی را غیر ایرانی می دانستند و بعنوان جایگزین آنها بازگشت به فرهنگ آریایی دوهزار و پانصد ساله با دین و مذهب بود.

سبک معماری پهلوی

که این امر ناشی از جریان های به اصطلاح:

روشنفکرانه مادی گرایی و توسعه و ترویج نظریات سوسیالیسم و مارکسیسم در بین طبقه تحصیل کرده اروپا بود. این دو جریان فکری اثبات خود را در تخریب آثار گذشته می دید و سعی داشت هر چه را بوی گذشته می داد از بین ببرد.

یگانه و متفاوت بودن بناهای این دوره

با دیگر ساختمان ها از ویژگی هاییاست که از خصوصیات نظامی این دوره است. اکثر بناهای دوره پهلوی اول با حضوری تنها و بدون همجواری و همسایگی با دیگر بناها همراه با چهار نما که یک نمای اصلی آن در بهترین وضعیت و جهت قرار گرفته است و خود را به گونه ای آشکار از دیگر بناها جدا می سازد.

سبک معماری پهلوی

این تک بناها که نمونه های آن در شهرهای مختلف با عنوان شهربانی ٬شهرداری ٬ پست و دارایی فراوان هستند:

بیانگر اندیشه ای نظامی است که خود را متفاوت با دیگران و حاکم بر آنها می بیند.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل سبک معماری پهلوی:

  • معرفی
  • معرفی معمار
  • تحلیل
  • تصاویر
  • مصالح
  • موقعیت
  • ساخت
  • طرح و سازه
  • کاربری

تحلیل سبک معماری پهلوی، به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دنیای طرح و در قالب 40 اسلاید پاورپوینت تهیه شده است و هم اکنون در اختیار شما کاربران عزیز قرار دارد. شما با خرید و دانلود فوری این پاورپوینت، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد. لطفا با دوستان خود به اشتراک بگذارید.موضوعات :
سبک معماری

درباره نویسنده

admin 512 نوشته در دنیای طرح دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *